2018. december 18., kedd

Néhány gondolat és kérdés az Esztergomi Járási Hivatal Népegészségügyi Osztálya felügyeleti és hatósági feladatainak ellátásával kapcsolatban

Közérdekű gondolatok Karácsony előtt:

1. Az Alaptörvény szerint Magyarország jogállam.

    2. A tisztességes hatósági eljáráshoz való jog szerint „ Mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék.”  Ez az alapjogi rendelkezés  - az életet veszélyeztető gyakorlat megakadályozása érdekében tett  közérdekű bejelentés kapcsán-  véleményem szerint- a hatóság számára fokozottan érvényes kell, hogy legyen .       
   3.   A  Népegészségügyi Osztálynak, mint szakmai  és hatósági eljárásra jogosult szervnek a közérdekű bejelentést  a törvény szerint a beérkezést követően 30 napon belül kellett volna elbírálnia. Ha  az elbírálást megalapozó vizsgálat előre láthatólag  30 napnál hosszabb ideig tartana a közérdekű bejelentőt az elintézés várható időpontjának és az eljárás meghosszabbítása indokainak egyidejű közlésével tájékoztatni kell. A vizsgálat befejezésekor a megtett intézkedésekről a bejelentőt haladéktalanul tájékoztatni kell.

Figyelemmel arra, hogy az Országos Orvosi Ügyelet Nonprofit Kft.-vel jogviszonyban álló – az esztergomi háziorvosi ügyeleti feladatot teljesítő szakorvos olyan súlyos, a szakmai szabályokat megszegő, téves diagnózisára visszavezethető halálesetről van szó, melyet  a sajtó, a rádió és a tv híradása által az Ország , Esztergom és térségének lakossága már 2018 július végén széles körben megismerhetett, s hogy  Esztergom Város Jegyzője 2018. augusztus 8-án  a közérdekű  bejelenés vizsgálatához megküldött   bizonyító erejű Ambuláns lapot a Népegészségügyi Osztálynak megküldte, az Osztály vezetője   2018. november 21.-én kelt levelében  több, mint három hónap után arról tájékoztatott, hogy édesapám  halálával kapcsolatos vizsgálatot lezárták, mert nem küldtem dokumentációt.
 Ez alatt azt kellett értenem, hogy az orvosi mulasztás következményként bekövetkezett haláleset vizsgálatát- dokumentáció hiányára való hivatkozással- a vizsgálatra hivatott hatóság több hónap után úgy zárta le, hogy a vizsgálatot meg sem kezdte. Sajnálatos, hogy azt sem tartották a tényfeltáráshoz szükségesnek, hogy a vizsgálat céljából       meghallgassanak.

 Közérdekű bejelentésemmel 2018. november 13-án, majd ismételten november 23-án, mindkét esetben bizonyítékokkal mellékelve ismét megkerestem a Népegészségügyi Osztályt, akik  arról tájékoztattak, hogy 30 nap helyett 2019. január 18-ig vizsgálódnak. ( Mindenki értse: a Járási Hivatal Népegészségügynek szeptember 8-ig kellett volna a szakmai vizsgálatát befejezni, nem nekik köszönhetjük, hogy Dr. Suchanova munkaviszonyát december 6-án megszüntették!)

Sajnálatos, hogy mind a mai napig a Népegészségügyi Osztály a már 2018. augusztus elején az Ambuláns lap alapján ismertté vált súlyos szabálysértést, diagnosztikai tévedést, Dr. Suchanova Alena ügyeletes orvos tevékenységének felfüggesztését saját hatáskörben nem kezdeményezte.

A halálesettel kapcsolatban Komárom-Esztergom Rendőr-főkapitányság is vizsgálatot folytatott. Az igazságügyi boncolási jegyzőkönyv és igazságügyi orvos szakvéleménye szerint a halált szívelégtelenség okozta az ügyeletet ellátó orvos szakmai szabályszegést követett el, diagnosztikai tévedése mellett elmarasztalták, mert nem végzett  EKG vizsgálatot.

Miután a Népegészségügyi Osztály hatósági intézkedése elmaradt és időközben az ügyeletes orvost  az Orvosi Ügyeleti Kft. az ismertté vált szabályszegése ellenére  csökkentett munkaidővel tovább foglalkoztatta, dr. Suchanova Alenának munkaköréből történő felmentését  Esztergom Közös Önkormányzata Jegyzőjének kellett az  Esztergom és Nyergesújfalu  Többcélú Kistérségi Tanácsnál kezdeményeznie.  

 2018. december 7.-én kelt levelében  Esztergom Város Jegyzője arról tájékoztatott, hogy az Orvosi Ügyeleti Szolgálat elektronikus levele szerint :    „ Dr. Suchanova Alena  és Társaságunk között létrejött szerződés felmondásra került.”

Ezek után kérdés, hogy mikor kerül sor arra, hogy a rendelkezésre álló dokumentumok, igazságügyi orvos szakvéleménye alapján az ügyeletes orvos büntetőjogi felelősségét megállapítsák és vádemeléssel a büntető eljárást a bíróságnál megindítsák ?

Miként ítéli meg az orvosnő  szakmai szabályszegését és miként dönt a Magyar Orvosi Kamara és  Etikai Bizottsága az orvosnő elmarasztalásával, további foglalkoztatásával kapcsolatban?

Köszönet mindenkinek, akik segítenek és mellettünk állnak! Megható, hogy ezrekről van szó. Az ünnepek után igazán erőteljesen mutatom be az igazságot, miért és kik miatt vagyunk életvesztélyben Esztergom-Nyergesújfalu kistérségében.
 Miközben első apám nélküli Karácsonyunkra készülünk Boldog Karácsonyt kívánok „Dr.”Alena Suchanovának, aki miatt apám nem él, a nemrég kitüntetett Horváth Szeder Gábornak a Járási Hivatal vezetőjének, dr. Solti Hildának, aki a Népegészségügy nevében egyelőre nem tesz semmit,  Dr. Kiss Zoltán Tamásnak a nonprofit cég ügyvezetőjének, aki cégével nem csak szerintem nem nyújt elégséges szolgáltatást Esztergom környékén és utoljára, de nem utolsó sorban dr. Völner Pálnak országgyűlési képviselőnek, aki szerint Esztergom környékén az egészségügyben minden rendben!

Kovács Géza
2018. december 18.

1 megjegyzés: